Mokošíni s Mokoší v Mokošíně

Nedaleko krásného města Přelouč se rozkládá malebná obec Mokošín, jejíž historie sahá až do 11. století. Letošní 9. září byl pro Mokošín výjimečný den, kdy oslavoval 950 let od svého založení. Tato událost byla nejen důležitým milníkem v historii obce, ale také nezapomenutelným zážitkem pro všechny nás, kteří jsme měli tu čest být pozváni.

Slavnost započala úvodní řečí paní starostky Ing. Olgy Kulhánkové, která nám představila bohatou historii Mokošína a důležitost této události pro místní obyvatele. Pro nás, kteří máme toto jméno v rodině jako příjmení, to bylo zvláštní spojení s touto obcí. Děkujeme paní Ing. Blance Stradiotové za pozvání.
Následně jsme se přesunuli do nejstarší části obce, kde proběhlo slavnostní odhalení pamětního kamene.

Další zastávkou byla exkurze v nově zrekonstruované Úpravně vody Mokošín. Bylo fascinující vidět, jak moderní technologie pomáhá pro zlepšení života nejen místních obyvatel. A samozřejmě, narážení na naše příjmení v průběhu dne bylo vtipné a příjemné.

Na závěr jsme navštívili nedaleký zalesněný pahorek, kde je umístěna socha bohyně Mokoše. Tato staroslovanská bohyně plodnosti je patronkou nejen obce Mokošín, ale i všech Mokošínových. Byla to krásná a symbolická závěrečná zastávka “naší” oslavy. Celý den byl plný historie, tradice a zajímavých novinek, jsme vděční, že jsme mohli být součástí této výjimečné oslavy. Ať žije obec Mokošín a její bohaté dějiny!

Abychom svůj “odraz” v této nezapomenutelné chvíli zanechali, rozhodli jsme se stát součástí místní kroniky. Společně s námi se oslavy zúčastnila a náš zápis v kronice stvrdila sklenička https://www.martisklo.cz/e-shop/vazy/sklenice-pul-matna-rez-2/

bohyně Mokoša se skleničkou

Novinky na prodej